Etusivu Tule meille töihin Yhteystiedot

 

Veteraanipuistossa juhlittiin!

06.06.2017

Veteraanipuistossa juhlistettiin Suomi 100 - vuotta sekä pidettiin samalla Veteraanipuiston uusien tilojen harjannostajaisia Veteraanihenkisesti. Tilaisuudessa kunnioitettiin sotiemme veteraaneja. Tasavallan presidentin kansliasta tullut onnitteluviesti toi juhlaan lisäarvokkuutta.

Lounaan ja kakkukahvien lomassa nautittiin Soitin- ja lauluyhtye Kotimaan Suomi 100 – vuotta kiertueen musiikista. Toimitusjohtaja Riitta Paasivuorikin uskaltautui tilaisuuden päätteeksi esiintymään yhtyeen kanssa.

Veteraanipuistoa ja sen ympäristöä uusitaan asuinhuoneistoin ja remontein. Yhdistyksen Graanilla, omalla tontilla, sijaitsevan arvokiinteistön Veteraanipuiston tilamuutokset ja korjaustoimet tähtäävät asukkaiden asuinmukavuuden lisäämiseen ja samalla uusien palvelumuotojen rakentamiseen alueelle. Räätälöityjen palveluiden tarve tulee kasvamaan. Seniorimme haluavat nyt ja tulevaisuudessa entistä enemmän vaikuttaa ja valita itse keneltä palvelunsa ostavat tai saavat ja millaisia niiden tulee olla. Näin ollen laadukas rakentaminen ja remontointi on perusedellytys. Tätä korostivat puheissaan Mikkelin Kotikaari yhdistyksen hallituksen puheenjohtaja Martti Lokka sekä urakoitsijoiden edustaja työpäällikkö Jussi Paasonen P-Tuuma OY:stä.

Veteraanipuistossa on heinäkuun alussa uusien huoneistojen myötä ikäihmisten ja seniorien käytössä yhteensä 55 kappaletta sekä yhteistila erilaisia tilaisuuksia ja tapahtumia varten.Infotaulu

Turvaohjeita ikäihmisille

03.04.18

Tehostetussa palveluasumisessa asukkaan hankkimat tarvikkeet, välineet ja laitteet

19.03.18

Tapahtumia ja ajankohtaista

Suomalaisen Työn Liitto on myöntänyt Mikkelin Kotikaari ry:lle Yhteiskunnallinen yritys -merkin

11.06.18

Saattohoitoa inhimillisesti

15.03.18

Omaishoitoperheille jaksohoitoa Pappilanpuistossa

06.10.17

Pappilanpuisto täytti 20-vuotta

29.09.17

Mäntypuistossa pidettiin hauskaa

04.09.17

Pappilanpuistossa kotieläimet vieraisilla

28.06.17

Mäntypuistossa iloittiin Suomen satavuotista taivalta

22.06.17

Ainot & Reinot liikkuivat Urskissa

14.06.17

Veteraanipuistossa juhlittiin!

06.06.17

HENKILÖSTÖ JAKSAA JA VOI HYVIN

06.06.17