Etusivu Tule meille töihin Yhteystiedot

 

Pappilanpuisto täytti 20-vuotta

29.09.2017

Pappilanpuiston palvelutalossa vietettiin juhlavissa merkeissä palvelutalon merkkipaalun saavuttamista.

Yhdistyksen toimitusjohtaja Riitta Paasivuori (kuva alla) toi esille tervetulotoivotuksessaan palvelutalon merkitystä ikäihmisten hyvinvoinnin ja terveyden tukena. Paasivuori valotti sosiaali- ja terveydenhuollon historian kautta sitä kuinka koko sosiaali- ja terveydenhuollon kehityskaari on siirtynyt köyhäinavusta hyvinvointia tukevaan toimintaan ja sairauksien hoitamisesta yhä vahvemmin terveyttä edistävään tekemiseen.

Yhdistyksen hallituksen varapuheenjohtaja Timo Heiskanen (kuva yllä) kertoi juhlapuheessaan Pappilanpuiston palvelutalon syntytarinan; kuinka Peitsarin pappilan paikalle nousi palvelutalo monien vaiheiden jälkeen. Heiskanen totesi näkevänsä Pappilanpuiston kehittyvänä, laadukkaana ja erityisesti asukkaiden elämää kunnioittavana paikkana. Heiskanen korosti puheessaan ihmisen itsemääräämisoikeutta ja sen merkitystä elämän eri vaiheissa, korostaen kuinka tärkeää on tulla kohdatuksi omana persoonana.

Juhlan yhteydessä avattiin Pappilanpuiston taidenäyttely. GalleriArin Ari Hänninen esitteli näyttelyn taiteilijavieraan Pentti Koivikon teoksia sekä esitteli Pappilanpuistossa sijaitsevan pysyvän taidenäyttelyn taidekokoelmat. Samalla palvelutalo sai GalleriArilta lahjoituksena lisätaidetta taidenäyttelyyn (kuva alla).

Juhlien lopuksi palvelutalojohtaja Tarja Miettinen johdatteli vieraat kakkukahvien äärelle. Musiikista vastasi Soitin- ja lauluyhtye Kotimaa (kuvat alla).Infotaulu

Vanhuspalvelulaki

05.02.19

Intervallihoito/jaksohoito Pappilanpuistossa

22.11.18

Miten pääsee tehostettuun palveluasumiseen?

06.09.18

Vaihtoehtoiset reitit tehostettuun palveluasumiseen pääsylle

06.09.18

Turvaohjeita ikäihmisille

03.04.18

Tehostetussa palveluasumisessa asukkaan hankkimat tarvikkeet, välineet ja laitteet

19.03.18

Tapahtumia ja ajankohtaista

Ystävänpäiväyllätys Mäntypuistoon

14.02.19

MÄNTYPUISTON SYKSYN TAPAHTUMIA 2018

13.12.18

Rintamaveteraanikuoro ilahdutti vierailullaan palvelutalon asukkaita ja henkilökuntaa

13.12.18

Seniorit liikkuivat Saimaa Stadiumilla

17.10.18

Ainot ja Reinot liikkeelle 16.10

02.10.18

Loppukesän kalareissu

18.09.18

Retki vanhoilla autoilla Miekankoskelle

10.08.18

Juhannusviikon perinnejuhlat

11.07.18

Suomalaisen Työn Liitto on myöntänyt Mikkelin Kotikaari ry:lle Yhteiskunnallinen yritys -merkin

11.06.18

Saattohoitoa inhimillisesti

15.03.18