Pappilanpuisto täytti 20-vuotta

Pappilanpuiston palvelutalossa vietettiin juhlavissa merkeissä palvelutalon merkkipaalun saavuttamista.

Yhdistyksen toimitusjohtaja Riitta Paasivuori (kuva alla) toi esille tervetulotoivotuksessaan palvelutalon merkitystä ikäihmisten hyvinvoinnin ja terveyden tukena. Paasivuori valotti sosiaali- ja terveydenhuollon historian kautta sitä kuinka koko sosiaali- ja terveydenhuollon kehityskaari on siirtynyt köyhäinavusta hyvinvointia tukevaan toimintaan ja sairauksien hoitamisesta yhä vahvemmin terveyttä edistävään tekemiseen.

Yhdistyksen hallituksen varapuheenjohtaja Timo Heiskanen (kuva yllä) kertoi juhlapuheessaan Pappilanpuiston palvelutalon syntytarinan; kuinka Peitsarin pappilan paikalle nousi palvelutalo monien vaiheiden jälkeen. Heiskanen totesi näkevänsä Pappilanpuiston kehittyvänä, laadukkaana ja erityisesti asukkaiden elämää kunnioittavana paikkana. Heiskanen korosti puheessaan ihmisen itsemääräämisoikeutta ja sen merkitystä elämän eri vaiheissa, korostaen kuinka tärkeää on tulla kohdatuksi omana persoonana.

Juhlan yhteydessä avattiin Pappilanpuiston taidenäyttely. GalleriArin Ari Hänninen esitteli näyttelyn taiteilijavieraan Pentti Koivikon teoksia sekä esitteli Pappilanpuistossa sijaitsevan pysyvän taidenäyttelyn taidekokoelmat. Samalla palvelutalo sai GalleriArilta lahjoituksena lisätaidetta taidenäyttelyyn (kuva alla).

Juhlien lopuksi palvelutalojohtaja Tarja Miettinen johdatteli vieraat kakkukahvien äärelle. Musiikista vastasi Soitin- ja lauluyhtye Kotimaa (kuvat alla).